Դիմում Խաղաղության կորպուսի կամավոր հյուրընկալելու համար
Հայաստանում Խաղաղության կորպուսի ∕ԽԿ ∕ գործունեությունը մեկնարկել է 1992 թվականից` ազատ շուկայական տնտեսություն անցկացնելու ՀՀ կառավարության խնդրանքին ի պատասխան: Համայնքի և բիզնես զարգացման ∕ՀԲԶ ∕ ծրագիրը նպատակ ունի տեղական կազմակերպությունների, գործող բիզնեսների ու համայնքի անդամների ծառայությունների որակի բարձրացման միջոցով մեծացնել համայնքի կենսամակարդակը բարելավելու հնարավորությունները և համագործակցության ցանց ստեղծելով համատեղ օգտագործել տեղեկատվությունն ու առկա ռեսուրսները:
ՀԲԶ ծրագրի նպատակներն են`
1. Տեղական բիզնեսները, պետական և համայնքային կազմակերպությունները, շահագրգիռ անհատները` հատկապես երիտասարդներն ու կանայք, կմեծացնեն տեղական ռեսուրսներն արդյունավետ օգտագործելու իրենց հնարավությունները` սովորելով և կիրառելով բիզնեսի վարման նոր օրինակներ:
2. Բիզնեսները, ոչ-պաշտոնական համայնքային խմբերն ու համայնքի կողմից ձևավորված կազմակերպությունները (ներառյալ համայնքապետարաններն ու ՀԿ-ները) կծառայեն իրենց համայնքներին կազմակերպչական, թիմային աշխատանքի և առաջնորդության հմտությունների արդյունավետ կիրառման շնորհիվ:
3. Համայնքի կողմից ձևավորված կազմակերպությունները, համայնքապետարանները,
ՀԿ-ները, բիզնեսներն ու ոչ-պաշտոնական համայիքային խմբերը արդյունավետ կծառայեն իրենց համայնքներին` զարգացնելով հաղորդակցական հմտություններն ու համագործակցելու ցանցը ինչպես համայնքում, այնպես էլ համայնքից դուրս:
Ներկայումս, ՀԶԲ ծրագրի շրջանակներում թվով 20 կամավոր է ծառայում Հայաստանի տարբեր մարզերում, հետևյալ հիմնական բնագավառներում` 1. ՓՁ զարգացում, 2. ՀԿ զարգացում, 3. ԻՏ զարգացում: Ամերիացի կամավորները հիմնականում իրականացնում են բիզնես խորհրդատվություն, օժանդակում են հասարակական կազմակերպությունների զարգացմանը, անցկացնում մարքետինգային ∕ բիզնես դասընթացներ, կառավարման դասընթացներ և այլն: Կամավորներն ունեն հարուստ աշխատանքային փորձ ու հմտություններ: Նրանք աշխատել են տարբեր ոլորտներում.
• ՓՄՁ զարգացում
• Որակի ապահովում և սպասարկում
• Նորաստեղծ բիզնեսների զարգացում
• Ապրանքաշրջանառություն
• Համակարգչային ծրագրավորում, վեբ դիզայն
• Ֆինանսների կառավարում
• Մենեջմենթ
• Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների աջակցություն
• Շուկայի ուսումնասիրություն ∕հետազոտում և տվյալների վերլուծություն
• Տնտեսական վերլուծություն
• Միջազգային առևտրի կազմակերպում
• Ռեգիոնալ վերահսկում
• Հարկերի կառավարում ∕ հաշվապահություն
• Միկրոձեռներեցության զարգացում
• Սպասարկման ոլորտ
• Ռադիո հեռարձակում
Կամավորները նշանակվում են նախապես ընտրված տեղական կազմակերպություններում որպես առաջնային աշխատատեղ ∕երկու տարի ժամկետով∕, որտեղ, կազմակերպության հետ համատեղ, ԽԿ կամավորները մշակում և իրականացնում են համայնքի զարգացմանը ուղղված գործողություններ ∕ ծրագրեր: ԽԿ կամավորներն իրականացնում են նաև երկրորդական ծրագրեր համայքում գործող այլ կազմակերպությունների ու անդամների հետ:

The Community and Business Development (CBD) program was initiated in the spring of 1992 in response to the Armenian government's request for help with its transition to a free market economy.   The purpose of Peace Corps’ CBD project in Armenia is the following: Local organizations, businesses and community members will deliver high-quality services and expand opportunities for improving the quality of community life through effective use of communication, business and organizational skills and creating cooperative networks to share information and resources.
The three goals of the Peace Corps’s CBD project in Armenia are:
1)    Local business, government and community organizations and motivated individuals particularly youth and women will increase their opportunities and effectiveness by learning and using new business practices for effective use of local resources.
2)    Businesses, informal community groups and community based organizations (including municipalities and NGOs) will serve their communities through effective use of organizational management, teamwork and leadership skills.
3)    Municipalities, NGOs, community-based organizations, and informal community groups will effectively serve their communities by developing communication skills and networks of cooperation within their communities as well as externally.
Currently there are 20 CBD volunteers serving in Armenia in three focus areas: 1) Small enterprise development, 2) NGO development, and 3) IT development.  These 20 volunteers come from a range of backgrounds and experience.  The following is a list of past experience areas:
•    Small Enterprise Development
•    Quality Assurance & Customer Support (IT sector)
•    New Business Development/Sales (construction industry)
•    Computer programming
•    Financial Mgmt
•    Management & Supervision
•    Web-based development/QA
•    IT support
•    Market/Field Research & Data Analysis
•    Economic analyst
•    Software engineering
•    International Trade Administration
•    Regional Controller
•    Tax Mgmt/Bookkeeping
•    Chief Financial Officer
•    Micro-enterprise development
•    Retail contracting & sales
•    Customer Service
•    Retail Management
•    Radio broadcasting
Volunteers are placed with a primary organization with which they develop work plans and carry out development activities in their communities.  PCVs also engage in secondary projects ranging from summer camps to community development projects based on need, and are open to collaboration with other development agencies and implementing partners.  Limited funding is made available for community projects through USAID Small Project Assistance grants and Peace Corps Partnership Program funds.  Both programs require at least a 25% community contribution and formal application procedures to be considered for funding.
Application form can be downloaded here:
Host Family Application
Volunteer Request Form
Application Guide
For more information and to discuss potential collaboration with the CBD program, please contact the PC Armenia office Program & Training Officer and/or CBD Program Manager.