Հաջողված Պատմությունների Պաստառներ | Հաջողված Պատմությունների Ձայնագրություններ
Քաղաքացիական հասարակության միջազգային համագործակցության նախաձեռնություն համատեղ սեմինարը հիմք է նախապատրաստում հայկական ու թուրքական կազմակերպությունների համագործակցության համար
2010թ. ապրիլի 8 Թուրքիայի Երրորդ սեկտորի հիմնադրամը (ԹԵՍՀ) և Քաունթերփարթ Հայաստանը անցկացրին Քաղաքացիական հասարակության միջազգային համագործակցության նախաձեռնության երկրորդ միջոցառումը (ՄՀՆ): Քաունթերփարթը Թուրքիայի ՔՀԻ իր  գործընկերներին ընդունեց Երևանում կազմակերպված Նախաձեռնության համատեղ սեմինարի ընթացքում, որը հնարավորություն ընձեռեց Հայաստանի ու Թուրքիայի քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչներին երկխոսության մեջ մտնել, համեմատել երկու երկրների Քաղաքացիական հասարակության ինդեքս (ՔՀԻ) տվյալները, քննարկել ընդհանրություններն ու տարբերությունները, հայտնաբերել համագործակցության նոր ոլորտներ ու սովորել մեկը մյուսից:
2 (medium)Սեմինարի ավարտին Թուրքիայի ու Հայաստանի հետազոտական տվյալների համեմատական նկարագիրը ներկայացվեց Քաղաքացիական հասարակության կազմակերպություններին (ՔՀԿ-ներ), Հայաստանի Խորհրդատվական Հանձնախմբի (AC)  անդամներին և միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչներին: Եթե վերոնշյալ տվյալները քննարկվել էին Քաունթերփարթի և ԹԵՍՀ կողմից Ստամբուլ կատարված առաջին աշխատանքային այցի ընթացքում, ապա այս անգամ ներկայացվեցին և համեմատվեցին  ավելի որակական տվյալներ, և երկու կողմերի միջև երկխոսություն ծավալվեց: Վերհանված ընդհանրություններից առավել հետաքրքրական էին քաղաքացիական մասնակցության ցածր մակարդակը և ֆինանսական կախվածությունը (եկամտի անհատական աղբյուրների գրավման ու լիովին օգտագործման վերաբերյալ):
Հաջորդիվ, մասնակիցներին հնարավորություն ընձեռնվեց հարցեր տալ ու առաջարկություններ անել յուրաքանչյուր երկրի քաղաքացիական հասարակության ու Հայաստանում ՔՀԻ վերաբերյալ: Քանի որ այս անհատները սերտորեն ներգրավված էին ՔՀԻ գործընթացներում, նրանց քննարկումը չսահմանափակվեց սոսկ ՔՀԻ իրականացման թեմայով, այլ ներառեց այնպիսի թեմաներ, ինչպիսիք են տվյալների հետագա կիրառումը և դրանց գործողության վերածելը:
Ի վերջո, մասնակիցները հանգեցին այն եզրակացությանը, որ Թուրքիայում և Հայաստանում քաղաքացիական հասարակությունները զարգացման միևնույն փուլում են, սակայն տարբեր դրդապատճառներով: “ Երկու երկրներն էլ զարգացման միևնույն փուլում են գտնվում, սակայն Թուրքիայի զարգացման շարժիչ ուժը Եվրամիության գործընթացն է”,- նշում է Լուսինե Հակոբյանը` Հայաստանում ՔՀԻ ազգային համակարգողը, “մինչդեռ Հայաստանում դա բխում է անկախացմանը հաջորդող զարգացման գործընթացից: Սակայն ելնելով նմանություններից` շատ բան կա միմյանցից սովորելու և կիսելու”:
1 (medium)Հաջորդ օրը Թուրքիայի ներկայացուցիչները հրավեր ստացան մասնակցելու Քաղաքացիական Հասարակության Ազգային սեմինարին: Քանի դեռ Հայաստանի քաղաքացիական հասարակությունը քննարկում էր  իր թույլ և ուժեղ կողմերը և ծրագրեր էր մշակում թույլ կողմերի վերացման ուղղությամբ, Թուրքիայի ներկայացուցիչները անգնահատելի աջակցություն ցուցաբերեցին ու կիսեցին իրենց փորձն ու գործունեության լավագույն օրինակները Հայաստանյան գործընկերների հետ: Փորձի նման փոխանակումը կարևոր է տարածաշրջանի քաղաքացիական հասարակությունների համար` միմյանցից սովորելու և յուրաքանչյուր երկրում այդ սեկտորի զարգացմանը աջակցելու առումով:
Թուրքիայի պատվիրակությունը հնարավորություն ունեցավ նաև հանդիպել Հայաստանի կազմակերպությունների քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների հետ, որոնք առնչվում են կանանց իրավունքներին, մարդու իրավունքներին և շրջակա միջավայրի խնդիրներին: Հայաստանի և Թուրքիայի մասնակիցները կիսեցին իրենց փորձն ու մեծագույն խոչընդոտները` համատեղ ուժերով պայքարելով դրանց դեմ:
Հաջորդ քայլը ՄՀՆ շրջանակներում կլինի Հայաստանի Խորհրդատվական Հանձնախմբի անդամների այցը Թուրքիա և Հայաստանի ու Թուրքիայի քաղաքացիական հասարակությունների համեմատական վերլուծությունների վրա աշխատանքը:
Նկարներ: Վերևում Հայաստանի ու Թուրքիայի քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչները զրուցում են   համատեղ սեմինարի ընթացքում:
Ներքևում; Լուսինե Հակոբյանը Քաունթերփարթ Ինթերնեշնլից և Դերյա Կայան ԹԵՍՀ-ից քննարկում են ՔՀԻ Հայաստանում և Թուրքիայում:

| Success Story Podcasts
On April 8th, 2010, the Third Sector Foundation of Turkey (TUSEV) and Counterpart Armenia held their second event of the Civil Society Cross-Border Cooperation Initiative (CBCI) . Counterpart welcomed its Turkish CSI partners for the Initiative’s Joint Workshop in Yerevan, which provided an opportunity for Armenian and Turkish civil society representatives to engage in dialogue, compare the two countries’ Civil Society Index (CSI) findings, discuss similarities and differences and discover areas to cooperate and learn from one another.
Kicking off the workshop, a comparative presentation of the research findings in Turkey and Armenia was presented to civil society organizations (CSOs), Armenian Advisory Council (AC) members and international organization representatives. While these findings had already been discussed between Counterpart and TUSEV during the first working trip to Istanbul, this time more qualitative findings were presented and compared, and dialogue was opened up between the two parties. Some of the most interesting similarities highlighted include the low level of civic participation and financial dependency (concerning attracting and fully utilizing private resources).
Next, participants were given the opportunity to ask questions and give their feedback and input on civil society in each country and the CSI in Armenia. Because these individuals were closely involved in the CSI process, their discussion went beyond mere CSI implementation and covered topics like further utilization of the findings and translating them into action.
In the end, participants came away with the impression that Turkish and Armenian civil society development is at the same stage, but for different reasons. “While both countries are in an intense state of development, the driving force behind Turkey’s development is the European Union process,” says Lusine Hakobyan, National Coordinator for the CSI in Armenia, “while in Armenia it comes from post-independence development. But given the similarities, there is much we can learn and share with each other.”
The next day, the Turkish representatives were invited to take part in the Civil Society National Workshop. While Armenian civil society was discussing its strengths and weaknesses and developing action plans for addressing these weaknesses, the Turkish participants provided invaluable input and shared their experiences and best practices with their Armenian counterparts. This exchange is important for civil societies from around the region to learn from one another and help strengthen the sector in each country.
The Turkish delegation was also able to meet with civil society representatives from Armenian organizations dealing with women’s rights, human rights and environmental issues. The Turkish and Armenian participants shared their experiences and the greatest challenges facing them collectively. This was a solid step for more cooperation to come.
The next step in the CBCI will be for the Armenian Advisory Committee members visit to Turkey and work on the comparative study of Armenian and Turkish civil societies.
PHOTOS: Top: Members of Armenian and Turkish civil society talk during the joint workshop.
Lusine Hakobyan from Counterpart International and Derya Kaya from TUSEV discuss the CSI in both Turkey and Armenia.