ՇՊ Նախաձեռնություններ | Խորհրդարանական Ընտրական Ծրագրի Դրամաշնորհներ | Տեղական Ինքնակառավարման Մարմինների ԸԴ | Փոքր Դրամաշնորհային Ծրագրի Դրամաշնորհառուները
Շահերի Պաշտպանության Նախաձեռնություններ Գեղարքունիքում
Գեղարքունիքի Մարդու Իրավունքների Պաշտպանության Կենտրոն
Ծրագրի անվանումը` Քայլ առ քայլ դեպի համայնքային զարգացում
Ծրագրի տևողությունը` մարտ 1, 2007–դեկտեմբեր 31, 2007
Ծրագրի բովանդակությունը` Ծրագրի նպատակն է աջակցել Գեղարքունիքի մարզի 10 գյուղական համայնքների ժողովրդավարացմանը՝ տեղական ինքնակառավարման մարմնի ժողովրդավարացման և քաղաքացիների մասնակցության ընդլայնման միջոցով:
Լուսին Թոփլաղալթյան
ք. Գավառ, Գրիգոր Լուսավորիչի 14/27
(374 264) 26880
hrpngo@arminco.com
«Աստղացոլք» Հաշմանդամ Երեխաների Ծնողների ՀԿ
Ծրագրի անվանումը` Ըստ օրենքի…
Ծրագրի տևողությունը` մարտ 1, 2007 –հուլիս 31, 2007
Ծրագրի բովանդակությունը` Ծրագրի նպատակն է մեծացնել քաղաքացիների մասնակցությունը Գեղարքունիքի հինգ քաղաքներում (Ճամբարակ, Սևան, Գավառ, Մարտունի, Վարդենիս) տեղական ինքնակառավարման մարմինների գործունեությանը:
Իրինա Հովհաննիսյան
ք. Ճամբարակ, Սեպտեմբեր 21-ի 1
(374 265) 23636
chambarak@armentel.com
Մարտունու Կանանց Համայնքային Խորհուրդ ՀԿ
Ծրագրի անվանումը`Քաղաքացիական ակտիվություն և օրենք ընդդեմ սպառնալիքի
Ծրագրի տևողությունը` հունիս 1, 2007– դեկտեմբեր 31, 2007
Ծրագրի նկարագիրը` Ծրագրի նպատակն է Մարտունու համայնքի էկոլոգիական և առողջության հետ առնչվող ռիսկերի կանխումը` ապահովելով աղբահանության և քիմիական նյութերի վաճառքի մասին գործող օրենսդրւթյան ի կատար ածումը:   Իրականացվելու են հետևյալ գործողությունները՝ համայնքային և զինակից կազմակերպությունների մոբիլիզացում, կոալիցիայի ձևավորում, գրքույկների և պաստառների հրատարակում և տարածում, քիմիկատների ձեռքբերման և վաճառքի բարելավված կանոնակարգումների մշակում և ընդունում:
Անահիտ Գևորգյան
ք. Մարտունի, Պրոշյանի 8
(374262 )44300/41867, (37491) 211396
kananc@arminco.com
«Գեղարքունիքի մարդու իրավունքների
պաշտպանության կենտրոն» ՀԿ
Ծրագրի տևողությունը` հունիս 1, 2008 – դեկտեմբեր 31, 2008
Ծրագրի բովանդակությունը` Ծրագրի նպատակն է Գեղարքունիքի մարզի 12 ՏԻՄ-երի գործողությունների բարելավվումը: Ծրագրի նպատակին հասնելու համար կվերահսկվի Գեղարքունիքի մարզի 12 համայնքների ՏԻՄ-երի գործունեությունը, այնուհետև` անցկացված վերահսկման վերաբերյալ կազմակերպությունը կպատրաստի և կհրապարակի զեկույց: Կազմակերպությունը կլոր սեղան կանցկացնի յուրաքանչյուր համայնքում, և զեկույցը կներկայացնի համայնքում կազմված աջակից խմբին և համայնքի ՏԻՄ-երին` հստակ առաջարկություններ ներկայացնելով ՏԻՄ-երի գործողությունների բարելավման վերաբերյալ: Հրապարակված զեկույցը կներկայացվի տարածքային կառավարման նախարարություն, Գեղարքունիքի մարզպետարան, հասարակության հետաքրքրվող անդամներին` ՏԻՄ-երի վրա ազդելու և նրանց ուշադրությունը համայնքի նաև այլ խնդիրների վրա ուղղելու համար:
Ռուբեն Խաչիկյան
ք. Գավառ, Գրիգոր Լուսավորիչ 14/27, Գեղարքունիքի մարզ
hrpngo@mail.ru
Գեղարքունիքի առևտրի և արդյունաբերության պալատ ՀԿ
Ծրագրի անվանումը`Տարածաշրջանի կոյուղու համակարգի գերակայություն
Ծրագրի տևողությունը` սեպտեմբեր 1, 2008 – մարտ 31, 2009
Ծրագրի բովանդակությունը` «Տարածաշրջանի կոյուղու համակարգի գերակայություն» ծրագիրը նպատակ ունի համոզել ՏԻՄ-ին` կոյուղու խողովակների փաթաթումը  ներառել տարածաշրջանային զարգացման ծրագրի գերակայությունների մեջ: Գործողությունները ներառում են տեղական բիզնեսի և ՀԿ-ների ներկայացուցիչների միջև կոալիցիայի ստեղծում, բնակչության և իշխանությունների հետ ժողով, լրատվամիջոցներ և նամակային քարոզարշավ:
Վարդուհի Շահինյան
ք. Գավառ, Ազատության 3, Գեղարքունիքի մարզ
(374 264) 22466
info@gcci.am
Մարտունու կանանց համայնքի խորհուրդ ՀԿ
Ծրագրի անվանումը`«Դպրոցական երեխաների առողջության համար օրենք և օրինական վերահսկում»
Ծրագրի տևողությունը`  սեպտեմբեր 1, 2008 – մարտ 31, 2009
Ծրագրի բովանդակությունը` «Դպրոցական երեխաների առողջության համար օրենք և օրինական վերահսկում» ծրագրի նպատակն է վերականգնել առողջության տարեկան ստուգման ծրագիրը Մարտունի քաղաքի դպրոցներում: Բրոշյուրներ և պլակատներ կտպվեն, կանցկացվեն թոք-շոուներ տեղական հեռուստատեսությամբ, հանդիպումներ` ծնողների,  դպրոցի և ՏԻՄ-երի ներկայացուցիչների  հետ: Ծրագրի շրջանակնեութմա կկազմակերպվի երթ:  Հիմնական առողջապահական հետազոտությունները տեղի կունենան ընտրված դպրոցներում:
ք. Մարտունի, Գեղարունիքի մարզ
(374 262) 44300; 41867
«Ուժեղ հասարակություն հիմնադրամ»
Ծրագրի անվանումը` Ուժեղ հասարակություն
Ծրագրի բովանդակությունը` Ծրագրի նպատակն է Սևանի համայնքի երիտասարդական քաղաքականությունը ընդգրկել նույն համայնքի զարգացման ծրագրի մեջ: Ծրագիրը կկազմակերպի հեռուստատեսային երկխոսություններ Սևանի համայնքապետի, համայնքապետարանի այլ ներկայացուցիչների և պաշտոնյաների օգնությամբ:

Advocacy Initiatives in Gegharkunik
Project description: The goal of the project is to assist with the democratization of 10 village communities in the Gegharkuniq Marz by democratizing local self governing bodies and increasing citizens' participation.
Lusine Toplaghaltyan
14/27 Grigor Lusavorich St., Gavar
(374 264) 26880
hrpngo@arminco.com
"Astghatsolq" Disabled Children’s Parent’s NGO
Project title: According to the law...
Project duration: March 1, 2007–July 31, 2007
Project description: The goal of the project is to raise citizens’ participation in the activities of local self-governing bodies in five cities (Chambarak, Sevan, Gavar, Martuni, Vardenis) of the Gegharkunik region.
Irina Hovhannisyan
1 September 21 St., Chambarak
(374 265) 23636
chambarak@armentel.com
Martuni Women's Community Council NGO
Project title: Civic activity and law against threat
Project duration: June 1, 2007-December 31, 2007
Project description: The goal of the project is to assist in the prevention of ecological and health risks in Martuni by ensuring the implementation of existing legislation on scavenging and the sale of chemicals. Accordingly, the following actions will be implemented: mobilization of community and companion-in-arms organizations, coalition development, publication and distribution of booklets and posters, development and adoption of improved regulations on scavenging and the sale of chemicals.
Anahit Gevorgyan
8 Proshyan St., Martuni
(374262) 44300/41867, (37491) 211396
kananc@arminco.com
"Gegharkunik Human Rights
Protection Centre" NGO
Project duration: June 1, 2008 – December 31, 2008
Project description: The goal of the project is to expedite improvements in the activities of 12 local self-governing bodies in Gegharkunik marz of Republic of Armenia.
To achieve this goal the organization will monitor the activities of local self-governing bodies in 12 communities of Gegharkunik marz, as well as prepare and publish a report on monitoring of each local self-governing body. The organization will then organize a round-table in each community and the report will be presented  to the  supporting group formulated in the community and to the local self-governing bodies, presenting certain suggestions for the improvement of the activities of local self-governing bodies . The report will be presented to the Area Governing Ministry, to Gegharkunik municipality, to the concern representatives of the civil society for influencing the target local self-governing bodies and gaining their attention towards other problems exisiting in the community.
Ruben Khachikyan
Gavar,Gr. Lusavorich street, Bl. 14, Apt.27, Gegharkunik region
hrpngo@mail.ru
Gegharkunik Chamber of Commerce and Industry
Project title: Priority of Regional Sewer System
Project duration: September 1, 2008 – March 31, 2009
Project description: The “Priority of Regional Sewer System" project is aimed to convince the LSGB to include the building of a wrapping manifold in the priorities of its regional development plan. The project will create a coalition of local business and NGO representatives, meetings between the population and the authorities, and a Media and letter campaign.
Varduhi Shahinyan
Gavar, Azatutyan 3, Gegharkunik marz
(374 264) 22466
info@gcci.am
Martuni Women's Community CouncilNGO
Project title: Law and legal monitoring of school children health
Project description: The aim of the "Law and legal monitoring of school children health" project is to re-establish an annual health check system in the schools of Martuny city. Brochures and posters will be printed, talk shows will be held on local TV, meetings with parents, school and LSGB representatives will be held, and marches will be organized from within the project.  General health examinations will be held in selected schools.
Martuni, Gegharkunik marz
(374 262) 44300; 41867
Strong Society Foundation NGO
Project title: Strong Society
Project duration: September 1 2008 – March 31 2009
Project description: The aim of this project is to include the Sevan community youth policy in Sevan’s community development strategic program. This project will organize TV debates and will also arrange meetings with the head, with the representatives and with other officials of the Sevan community municipality.