հեռախոսահամարով, կամ գրել նրա էլեկտրոնային հասցեին`
Լուսինեն և Մանեն ներկայացնում են կորպորատիվ սոցիալական պատասխանատվության վերաբերյալ դեպքի վերլուծությունը:
http://www.youtube.com/watch?v=wGJOGB7gwok
8-ը դեկտեմբերի, 2009թ.
CIVICUS ՔՀԻ Դեպքի վերլուծություն 3 և 4
Լուսինեն և Մանեն ներկայացնում են կամավորության և բնապահպանական կազմակերպությունների ազդեցության շուրջ դեպքի վերլուծություններ:
http://www.youtube.com/watch?v=SH99IxslBz0
1-ը դեկտեմբերի,
2009թ.
Հայկական բնապահպանական կազմակերպությունների ազդեցությունը
ՔՀԻ համար անցկացված դեպքի վերջին հետազոտության շրջանակներում Լուսինեն և Մանեն քննարկում են բնապահպանական կազմակերպությունների արդյունավետությունն ու ազդեցությունը Հայաստանում հանրային քաղաքականության վրա:
http://www.youtube.com/watch?v=Wi-_lvL408M
27-ը նոյեմբերի, 2009թ.
Կամավորությունը Հայաստանում
Քաղաքացիական հասարակության ինդեքս ծրագրի շրջանակներում Քաունթերփարթի դեպքի չորրորդ վերլուծությունը նվիրված է Հայաստանում կամավորության վիճակի ուսումնասիրությանը: Լուսինեն և Մանեն քննարկում են Հայաստանում կամավորությունը հետագայում խթանելու վերաբերյալ ուսումնասիրությունները և առաջարկությունները:
http://www.youtube.com/watch?v=iDYMplQ5EMA
24-ը նոյեմբերի, 2009թ.
Հայաստանի գործարար սեկտորի ընդհանուր
սոցիալական պատասխանատվություն
Հայաստանի գործարար սեկտորի ընդհանուր սոցիալական պատասխանատվությունն ընտրվել է որպես Քաունթերփարթի քաղաքացիական հասարակության ինդեքսի իրականացման դեպքի երրորդ վերլուծություն:
http://www.youtube.com/watch?v=HXErATRR4vI
CIVICUS ՔՀԻ Դեպքի վերլուծություն 1 և 2
Լուսինեն և Մանեն ներկայացնում են ՔՀԿ Ֆինանսական Կայունության և Հաշվետվողականության շուրջ դեպքի վերլուծությունները:
http://www.youtube.com/watch?v=nSvQVLnclT4
23-ը նոյեմբերի, , 2009թ.
CIVICUS Քաղաքացիական Հասարակության Ինդեքսի
Քաունթերփարթ Ինթերնեշնլը Հայաստանում իրականցնում է Քաղաքացիական Հասարակության Ինդեքս ծրագիրն` ըստ CIVICUS-ի մեթոդաբանության
http://www.youtube.com/watch?v=i8o3ZUIqGv0
19-ը նոյեմբերի, 2009թ.
ՔՀԿ-երի հաշվետվողականության շուրջ դեպքի վերլուծություն
Լուսինեն և Մանեն քննարկում են Հայաստանի քաղաքացիական հասարակության կազմակերպությունների (ՔՀԿ) համախոհներին հաշվետվողականության շուրջ ՔՀԻ դեպքի վերլուծության հիմանական ուսումնասիրությունները և առաջարկությունները:
http://www.youtube.com/watch?v=3OtmcR3R9ao
17-ը նոյեմբերի, 2009թ.
ՔՀԿ ֆինանսական կայունության շուրջ դեպքի վերլուծություն
Լուսինեն և Մանեն քննարկում են Հայաստանի քաղաքացիական հասարակության կազմակերպությունների (ՔՀԿ) ֆինանսական կայունության շուրջ ՔՀԻ հիմնական ուսումնասիրությունները և առաջարկությունները:
http://www.youtube.com/watch?v=1ZCu_BB3y70
12 նոյեմբերի, 2009թ.
Սիվիկուսի քաղաքացիական հասարակության
ինդեքսի թարմացում-Դեպքերի վերլուծություններ
Լուսինեն նոր տեղեկություններ է տալիս Հայաստանում քաղաքացիական հասարակության ինդեքսի իրականացման մասին: Վերջերս 5 դեպքերի վերլուծություն է իրականացվել` որպես Հայաստանում քաղաքացիական հասարակության ՔՀԻ-ի հետազոտության որակական ասպեկտ:
http://www.youtube.com/watch?v=gli2IlYxcOk
15-ը հոկտեմբերի, 2009թ.
Հայաստան-Թուրքիա քաղաքացիական հասարակության
համագործակցություն
Հայաստանում և Թուրքիայում Քաղաքացիական հասարակության ինդեքսի իրականացման շրջանակներում Քաունթերփարթ Հայաստանը և ՏՈՒՍԵՎԸ` Թուրքիայի երրորդ սեկտորի հիմնադրամը, համախմբվել են, որպեսզի միավորեն երկու երկրների քաղաքացիական հասարակության կազմակերպությունները և ընդլայնեն համագործակցության հնարավորությունները:
http://www.youtube.com/watch?v=kE22Rm_MKvM
Սիվիկուսի` Հայաստանում Քաղացիական հասարակության
ինդեքսի թարմացում
Քաունթերփարթ Հայաստանը տվյալ ժամանակաշրջանում Հայաստանում իրականացնում է ՔՀԻ-ն: Ահա հոկտեմբերի 15-ի դրությամբ մեր հետազոտության վերջին զարգացումների մասին թարմություն:
http://www.youtube.com/watch?v=3b7_vaWzPco
Հունվարի 29-ին տեղի ունեցավ Քաղաքացիական Հասարակության Ինդեքս (ՔՀԻ) նախաձեռնության Խորհրդատվական Հանձնախմբի առաջին հանդիպումը «Գոլդեն թուլիփ» հյուրանոցում: Հրավիրված էին քաղաքացիական հասարակության կազմակերպությունների և ցանցի անդամներ, ինչպես նաև կառավարության, գործարար ոլորտի, ԶԼՄների, կրթական/հետազոտական և միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ` քննարկելու, գնահատելու և որոշումներ կայացնելու հետազոտության գործընթացի վերաբերյալ և կառուցելու քաղաքացիական հասարակության ընկալման շեղանկյունը, հիմնված այն չափորոշիչների վրա որոնցով ըստ ՔՀԻ մեթոդաբանության գնահատվում է ՔՀ:
ՔՀԻ գործողություն հետազոտություն ծրագրի է, որի նպատակն է գնահատել քաղաքացիական հասարակությունը տվյալ երկրում, որոշել ուժեղ և թույլ կողմերը, և հիմնվելով արդյունքների վրա` աշխատել ՔՀ զարգացման և հզորացման ուղղությամբ: Այս նախաձեռնությունը գիտական հետազոտության ` հարցումներ և դեպքի վերլուծություններ, և կոնկրետ գործողությունների` հանդիպումների, քննարկումների, ֆոկուս խմբերի հանդիպումների, ազգային համաժողովի, զուգակցում է:
2008-ին ՔՀԻ Հայաստանում իրականացնելու իրավունքը մրցակցային հիմունքներով ստացել է Քաունթերփարթ Ինթերնեշնլ կազմակրպությունը, որի նպատակն է քաղաքացիական հասարակության զարգացումն ու տևական կայունությունը Հայասանում:
ՔՀԻ առաջին Խորհրդատվական Հանձնախմբին ներկա էին Հայաստանի քաղաքացիական հասարակությունն ու պետության մյուս ճյուղերն ներկայացնող 17 անդամ, որոնց ներկայացվեց նախաձեռնության նպատակն ու մեթոդաբանությունը, ինչպես նաև ԽՀ դերը նախաձեռնության իրականացման ընթացքում:
Հանդիպման երկրորդ բաժնում կառուցվեց ՔՀ շեղանկյունը` հիմնված ԽՀ անդամների ընկալման
վրա: Այն ստեղծվեց`գնահատելով Հայաստանի ՔՀ ըստ 5 չափորոշիչների` քաղաքացիական ներգրավվածություն, կազմակերպության մակարդակ, արժեքների կիրառում, ընկալվող ազդեցություն, և արտաքրն միջավայր: Քաղաքացիական հասարակության շեղանկյունը համախմբում է ցուցիչներ` ապահովելու տարբեր չափորոշիչների և դրանց համապատասխանող արժեքների տեսանելիությունը մեկ ընդհանուր պատկերում` կիրառելով միևնույն կամ համեմատելի չափման համակարգեր: Շեղանկյունը նպատակ ունի ներկայացնելու քաղաքացիական հասարակության փաստացի պատկերը` անդրադառնալով դրա կառուցվածքային և նորմատիվ դրսևորումներին ու այն պայմաններին, որոնք խթանում կամ խոչընդոտում են քաղաքացիական հասարակության զարգացմանը:
Հանդիպման երրորդ բաժնում, մասնակիցների միացյալ որոշում ընդունեցին, թե որոնք են Հայաստանում երեք ամենակարևոր խնդիրները, որոնց լուծման ուղղությամբ ՔՀ որոշակի գործողություններ պետք է ձեռնարկի: Այս վարժության արդյունքում ունեցանք այն խնդիրները, որոնք կընդգրկվեն Արտաքին Ընկալման հարցման մեջ, իմանալու փորձագետների կարծիքը ՔՀ կազմակերպությունների կողմից այս ուղղությամբ տարվող աշխատանքների արդյունավետության վերաբերյալ, ինչպես նաև ազդեցության մասին` կոռուպցիա, խոսքի ազատության սահմանափակումներ, անկախ դատական համակարգի բացակայություն:
ԽՀ երկրորդ հանդիպումը կկայանա հետազոտության ավարտից և տվյալների վերլուծությունից հետո` նպատակ ունենալով վերանայել ու քննարկել հետազոտության արդյունքները, քննարկել հետազոտության արդյունքները առաջին հանդիպման ժամանակ անցկացված ընկալումների վերլուծության համատեքստում, գնահատել արդյունքների վավերականությունը, և որոշել ազգային համաժողովին քննարկվելիք հիմնախնդիրները:
Նկատառումների և ավելի մանրամասն տեղեկատվության համար, խնդրում ենք գրել հետևյալ հասցեով`csi@counterpart.am

interview with Lusine Hakobyan, please call Lusine at (010) 58 95 35,
On December 7, 2009, Counterpart held the 2nd Advisory Committee meeting in the framework of Civil Society Index implementation in Armenia. This meeting brought together representatives from civil society, business, government, the media and donor organizations to reflect on the research that has been conducted in the CSI.
http://www.youtube.com/watch?v=_Sy6Juv7zmc
December 1, 2009
The Impact of Armenian Environmental Organizations
In the last case study carried out for the CSI, Lusine and Mane discuss the effectiveness and impact that environmental organizations have on policy making in Armenia.
http://www.youtube.com/watch?v=Wi-_lvL408M
November 27, 2009
Volunteerism in Armenia
For Counterpart's fourth case study in the framework of the Civil Society Index, the state of volunteerism in Armenia was studied. Lusine and Mane discuss the findings and recommendations to further encourage volunteering in Armenia.
http://www.youtube.com/watch?v=iDYMplQ5EMA
November 24, 2009
The Corporate Social Responsibility of Armenia's Business Sector
The corporate social responsibility of Armenia's business sector was chosen as the third case study of Counterpart's Civil Society Index implementation.
http://www.youtube.com/watch?v=HXErATRR4vI
November 23, 2009
CIVICUS Civil Society Index Program
Counterpart Armenia implements Civil Society Index Program in Armenia according to Civicus methodology.
http://www.youtube.com/watch?v=nSvQVLnclT4
CIVICUS CSI 1 and 2 case studies
Lusine and Mane present case studies into Armenia CSO financial sustainability and accountability.
http://www.youtube.com/watch?v=i8o3ZUIqGv0
November 19, 2009
CSO Accountability Case Study
Lusine and Mane discuss the main findings and recommendations of the CSI case study into Armenian civil society organizations' (CSO) accountability to stakeholders.
http://www.youtube.com/watch?v=3OtmcR3R9ao
November 17, 2009
CSO Financial Sustainability Case Study
Lusine and Mane discuss the main findings and recommendations of the CSI case study into Armenian civil society organizations' (CSO) financial sustainability.
http://www.youtube.com/watch?v=1ZCu_BB3y70
November 12, 2009
CIVICUS Civil Society Index Update - Case Studies
Lusine gives an update on Civil Society Index implementation in Armenia. Five case studies were recently carried out as the qualitative aspect of CSI research on civil society in Armenia.
http://www.youtube.com/watch?v=gli2IlYxcOk
October 15, 2009
Armenia-Turkey Civil Society Partnership
In the framework of Civil Society Index implementation in Armenia and Turkey, Counterpart Armenia and TUSEV, the Third Sector Foundation of Turkey, have teamed up to bring civil society organizations from the two countries together and expand cooperation opportunities.
http://www.youtube.com/watch?v=kE22Rm_MKvM
CIVICUS Civil Society Index in Armenia Update
Counterpart Armenia is currently implementing the CSI in Armenia. Here is an update of recent developments in our research as of October 15th.
http://www.youtube.com/watch?v=3b7_vaWzPco
January 29, 2009
First Advisory Committee Meeting of the
Civil Society Index (CSI) initiative in Armenia
The first Advisory Committee meeting of the Civil Society Index (CSI) initiative in Armenia took place on January 29 at the “Golden Tulip” hotel. Representatives from Civil Society Organizations as well as from government, business, mass media, research and academic circles and international organizations were invited to discuss, assess and make decisions on the implementation of the research and to construct the Civil Society Diamond based on the dimensions employed by CSI to assess the state of civil society.
CSI is an action-research project aimed at assessing the state of civil society in a given country, determining its strengths and weaknesses and, based on the results, working toward its development and empowerment. This initiative is a comprehensive activity, employing scientific research, including surveys and case studies; as well as broad-based action, including meetings, discussions, focus groups, and national level national workshops.
In 2008 Counterpart International on competitive basis obtained the right of implementing the CSI in Armenia. This project is well in line with the goal of Counterpart International to support the strengthening of civil society in Armenia and to contribute to its sustainability.
After an introductory session, the Civil Society Diamond was generated, based on the perception of AC members. It was created by assessing the state of the Armenian civil society based on 5 dimensions – civic engagement, level of organization, practice of values, perception of impact and external environment.
The Civil Society Diamond combines indicators to provide a visual display of different dimensions and
their respective values in a common space, using the same or comparable metrics. The Diamond seeks to portray an empirical picture of the state of civil society, covering structural and normative manifestations, but also encompassing the conditions that support or restrain civil society's development.
In the third part of the meeting the participants jointly chose the three most important concerns that Armenian society faces and need to be addressed by civil society. As a result of this exercise the concerns were identified to be included in the External perception survey to reveal the experts’ opinion on the effectiveness and impact of Civil Society Organizations in addressing these issues. The identified concerns were corruption, limitations on freedom of expression and the absence of independent judicial system.
Once the data collection and analysis is completed, the AC will be brought together again to review and discuss the findings. The purpose of this meeting will be to place the findings in the context of the initial perceptions discussion, to assess the validity of the findings, and to define possible ways forward to be discussed at the National Workshop.